Viagra

Spirala domaciczna to inna nazwa wkładki domacicznej, czyli popularnego sposobu antykoncepcji dla kobiet. Ma kształt litery S lub T i jest wykonana z tworzywa sztucznego bezpiecznego dla organizmu. Zostaje umieszczona w macicy na okres 5 lat, zapewniając ochronę przed ciążą u kobiet w każdym wieku. Czy ta metoda antykoncepcji jest pozbawiona wad? Warto się temu przyjrzeć.

Spirala domaciczna – czym jest?

Spirala domaciczna to sposób antykoncepcji, z którego mogą korzystać kobiety – zgodnie z zaleceniami producenta spirala nadaje się dla kobiet w każdym wieku, w tym również dla nastolatek. Umieszcza się ją w macicy na okres około 5 lat, chociaż w zależności od wybranego produktu czas działania wkładki może wynosić od 2 do 6 lat.

Spirala jest wykonana z tworzywa sztucznego i zawiera niewielkie ilości miedzi uwalniane stopniowo w każdym cyklu. Dostępne są także wkładki zawierające hormony (progesteron), zagęszczające śluz w szyjce macicy i zapobiegające w ten sposób zapłodnieniu.

Spirale domaciczne są polecane zarówno dla kobiet, które już rodziły, jak i dla tych, które macierzyństwo mają jeszcze przed sobą. Z racji czasu działania ta metoda antykoncepcji jest zalecana dla pań, które w najbliższych kilku latach nie planują potomstwa i nie mogą lub nie chcą przyjmować antykoncepcji hormonalnej w postaci plastrów, tabletek czy zastrzyków.

Jak działają wkładki domaciczne?

Wkładki domaciczne ułatwiają oraz przyśpieszają proces przedostawania się komórki jajowej do jamy macicy, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo zapłodnienia. Spirale antykoncepcyjne utrudniają przedostawanie się plemników do szyjki macicy i zmniejszają ich ruchliwość.

Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia to wkładka umieszczona w jamie macicy uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. Prawidłowo założone wkładki domaciczne mają wysoką skuteczność działania, sięgającą nawet 98%. Nieliczne przypadki ciąż zdarzają się w kilka miesięcy po założeniu spirali, kiedy jej skuteczność jeszcze nie osiągnęła maksymalnego poziomu – przez pierwsze miesiące po zastosowaniu metody zaleca się dodatkowe środki antykoncepcji np. prezerwatywę.

Spirala jest zakładana w ostatnim dniu menstruacji, a do jamy macicy trafia przy pomocy specjalnego aplikatora. Jest dość elastyczna, dlatego przybiera prawidłowy kształt i położenie już we wnętrzu macicy, dopasowując się do jej budowy. Wystające ze spirali nitki z polietylenu lekarz przycina na około 2-3 centymetry, by umożliwić późniejsze wyciągnięcie wkładki. Po około tygodniu od aplikacji spirali, lekarz powinien sprawdzić, czy jest ona prawidłowo umiejscowiona.

Zalety i wady spirali domacicznej

Zarówno tradycyjna, jak i hormonalna spirala domaciczna wykazują wysoką skuteczność, przez co są jedną z najmniej zawodnych metod zapobiegania ciąży. Wskaźnik Pearla dla tych metod wynosi 0,1-0,8. Zapewniają długotrwałą ochronę przed niechcianą ciążą, przy czym kobieta całkowicie nie czuje wkładki (również w czasie stosunku) i nie musi się martwić dodatkowym zabezpieczeniem bez względu na fazę cyklu.

Spirale mogą być stosowane przez kobiety w czasie laktacji. Ta metoda antykoncepcji zalecana jest w szczególności dla pań, których menstruacja jest długa i obfita – wkładka zmniejsza rozrost błony śluzowej macicy, przez co skraca czas trwania miesiączki o 1-2 dni, a samo krwawienie i bóle podbrzusza są znacznie mniejsze.

Spirala domaciczna nie może być traktowana jako odpowiednie zabezpieczenie w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych, w żaden sposób bowiem nie ochrania kobiety przed schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Tej metody antykoncepcji nie mogą stosować kobiety, które cierpią na nawracające infekcje pochwy, mają niewyjaśnione krwawienia waginalne czy zmiany w tkance macicy np. guzy, mięśniaki.

Wkładka jest również odradzana kobietom, które cierpią na wady anatomiczne macicy. W przypadku pań które jeszcze nie rodziły, na ogół zaleca się inną metodę antykoncepcji, ponieważ spirala może powodować miejscowy stan zapalny, a w razie skutków ubocznych nawet późniejsze problemy z płodnością.

Leave a Reply