Viagra

Ginekolog to jedna z najważniejszych specjalizacji medycznych. Lekarz ginekolog odpowiada za leczenie chorób płciowych u kobiet oraz posiada kompetencje w zakresie prowadzenia i odbierania porodów. Wiele młodych kobiet bardzo mocno obawia się swojej pierwszej wizyty u tego specjalisty. Warto jednak wiedzieć o tym, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się zaraz po pierwszej miesiączce. 

Kiedy pójść na pierwszą wizytę do ginekologa?

Ginekolog jest specjalistą, który diagnozuje i leczy choroby układu płciowego. Ponadto odpowiada za prowadzenie ciąży oraz wykonuje badania prenatalne. Ginekolodzy przyjmują pacjentki w bardzo różnym wieku – zarówno nastolatki jak i starsze panie. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się zaraz po wystąpieniu pierwszej miesiączki lub ewentualnie wtedy, gdy kobieta chce rozpocząć współżycie seksualne. 

Dla wielu nastolatek konieczność rozebrania się przed lekarzem, czyli całkowicie obcą osobą, powoduje, że jak ognia unikają one wizyty u ginekologa. To jednak spory błąd. Do ginekologa powinna udawać się każda kobieta minimum raz do roku. Jest to niezbędne, aby kobieta miała pewność, że jej narządy płciowe funkcjonują w sposób prawidłowy, jej cykl miesiączkowy jest optymalnie wyregulowany oraz nie zaraziła się żadną chorobą weneryczną.

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Wiele kobiet zastanawia się, jak znaleźć dobrego ginekologa. Nie ma się co dziwić. Warto jest mieć pewność, iż trafiamy do dobrego specjalisty, u którego wizyta przebiegnie w sposób kulturalny oraz z zachowaniem wszystkich zasad dobrego wychowania. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zapytać członków swojej rodziny, przyjaciół i znajomych o to, czy znają jakiegoś dobrego ginekologa. Większość kobiet preferuje także uczęszczać na wizyty do ginekologów-kobiet, jednak nie brakuje też pań, które uważają, że lepszym ginekologiem będzie mężczyzna.

Wiele młodych kobiet boryka się z kompleksami odnośnie swojego wyglądu, przez co wizyta u ginekologa jest dla nich niezwykle krępująca oraz wstydliwa. Nastolatki zmagają się także z burzą hormonów, przez co pójście do takiego specjalisty może być dla nich wyjątkowo trudne. Jeżeli nastolatka trafi do ginekologa mężczyzny, może to być dla niej jeszcze większe utrudnienie. Młoda kobieta powinna sama określić, jakiej płci powinien być ginekolog. Jej najbliżsi powinni okazać wsparcie oraz pełne zrozumienie w wyborze najlepszego ginekologa.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa wywołuje ogromny stres. Mama, babcia lub siostra powinna przygotować daną kobietę na to, jak taka wizyta będzie wyglądać. Dobrym rozwiązaniem jest krok po kroku opisać, co w trakcie takiej wizyty trzeba będzie zrobić. Ginekolog nie rozpoczyna wizyty od badania. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjentki. Dopiero później kobieta musi się rozebrać na specjalnym fotelu. Tam za pomocą wziernika ginekolog dokładnie badać będzie wnętrze pochwy.

Jeżeli pacjentce dokuczają jakieś nieprzyjemne dolegliwości, np. bolesne i obfite miesiączki, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu badania USG. Dzięki temu specjalista będzie mógł określić, jak wyglądają narządy wewnętrzne: jajniki, jajowody, macica. Oceni, czy nie istnieją jakieś niepokojące zmiany oraz czy organizm kobiety rozwija się w sposób prawidłowy. Zdarza się czasem, że niezwykle bolesne miesiączki są wywoływane przez guzki oraz torbiele. Gdy pacjentka jest bardzo młoda, w trakcie wizyty powinien towarzyszyć jej ktoś bliski. Zagwarantuje to jej poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwi jej odbywanie kolejnych wizyt w przeszłości.

Czy podczas badania u ginekologa mogą być rodzice?

Tak. Jeżeli nastolatka nie ukończyła jeszcze 16. roku życia, w trakcie wizyty u ginekologa musi towarzyszyć jej rodzic bądź opiekun prawny. Z kolei, gdy kobieta jest w wieku 16-18 lat, wtedy może przyjść do ginekologa z rodzicem, ale nie musi. Wystarczy, że przekaże pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, aby mogła samodzielnie przyjść na wizytę do specjalisty.

Leave a Reply