Viagra

Biopsja to metoda badania narządów i tkanek z penetracją do organizmu i pobraniem materiału w celu zbadania pod mikroskopem lub za pomocą innych instrumentów i urządzeń. Biopsja gruczołu krokowego jest wykonywana w celu wykrycia złośliwego guza. Badanie to jest poprzedzone badaniem cyfrowym prostaty, w którym specjalista stwierdza zgrubienie gruczołu krokowego oraz badanie USG, wykazujące stan zapalny prostaty. Jednym z głównych wskazań do biopsji jest wynik testu PSA, który wskazuje na pojawienie się ogniska onkologicznego w gruczole krokowym.

Przygotowanie do biopsji gruczołu krokowego

Przed wykonaniem biopsji zbierane są wyniki analiz i innych badań diagnostycznych. Obowiązkowe są badania laboratoryjne krwi, moczu, nasienia, badanie USG prostaty i odbytnicy przez urologa, badanie MRI gruczołu krokowego. Lekarz zaleca zaprzestanie przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przed wykonaniem biopsji, aby gruczoł był w swoim naturalnym stanie i umożliwił dokładną diagnozę.

Rezygnacja z leków zalecana jest na 3 dni przed przystąpieniem do badania. Leki zmniejszające krzepliwość krwi również nie powinny być przyjmowane 7 dni przed biopsją. Na dzień przed badaniem mężczyzna powinien zrezygnować z pokarmów stałych, powinien natomiast spożywać łatwostrawne produkty i pić większe ilości wody. Najczęściej biopsja prostaty jest wykonywana rano, po uprzednim wykonaniu lewatywy oczyszczającej.

Jak przebiega zabieg biopsji prostaty?

Mężczyzna kładzie się na boku i specjalista wstrzykuje lidokainę do wyściółki odbytnicy, aby złagodzić ból podczas zabiegu. Po wykonaniu biopsji w odbytnicy umieszcza się wacik z gazy i przez pięć dni badany otrzymuje kurację przeciwbakteryjną i przeciwskurczową w celu uniknięcia powikłań w gruczole krokowym i jelitach.

Wieloogniskowa biopsja przezodbytnicza

Ta metoda biopsji gruczołu krokowego jest wykonywana przy użyciu specjalnego pistoletu biopsyjnego z jednorazową igłą do pobierania tkanki z gruczołu krokowego przez odbytnicę. Do znieczulenia lekarz stosuje specjalny żel znieczulający, który wstrzykuje w wyściółkę jelita.

Zabieg pozwala na dokładne określenie lub wykluczenie guza nowotworowego, gdyż stan gruczołu krokowego ocenia się za pomocą aparatu USG podłączonego do urządzenia do biopsji. Badany nie odczuwa bólu, lekarz przepisuje leki przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, aby wykluczyć powikłania uszkodzonego obszaru odbytnicy.

Biopsja przezcewkowa

Penetracja prostaty przez cewkę moczową następuje za pomocą sondy. Lekarz wprowadza cystoskop do cewki moczowej, przebija ścianę kanału moczowego igłą biopsyjną na wysokości gruczołu krokowego, skąd pobiera materiał z gruczołu do badania. Światło z kamerą wideo pomaga śledzić ruch sondy i wyświetlać wszystko na ekranie monitora. Metoda biopsji przez cewkę moczową pozwala określić stan prostaty i cewki moczowej, wykluczając tym samym wiele chorób narządu moczowego. Uzyskany odcinek gruczołu krokowego trafia do laboratorium na badanie mikroskopowe.

Biopsja przeznaczyniowa

Takie badanie prostaty jest stosowane rzadziej niż pozostałe dwa, ponieważ polega na pobraniu kilku próbek do analizy w celu dokładniejszego określenia stanu narządu. A to dodatkowe ryzyko krwawienia po zabiegu. Wykonuje się nacięcie w kroczu i analizę tkanki gruczołu za pomocą igły biopsyjnej. Biopsja jest zalecana, jeśli nie można przeprowadzić badania przezodbytniczego lub nie ma pozytywnych wyników po innej diagnostyce biopsji ze wzrostem PSA w organizmie mężczyzny.

Przeciwwskazania i konsekwencje biopsji prostaty

Biopsja gruczołu krokowego to minioperacja narządów wewnętrznych, która ma przeciwwskazania ze względu na stan pacjenta.

Zabrania się wykonywania biopsji, gdy:

  • Mężczyzn czuje się bardzo źle
  • W obecności procesów zapalnych w organizmie w ostrej fazie choroby
  • Infekcje dróg moczowych i innych części ciała.

Bolesność zabiegu biopsji parostaty

Stosowane nowoczesne metody i urządzenia badawcze ograniczają do minimum ryzyko, powikłania i ból podczas zabiegu biopsji. W badaniach przezodbytniczych i przezcewkowych stosuje się znieczulenie miejscowe z wprowadzeniem roztworów znieczulających i lubrykantów w miejsce penetracji aparatu biopsyjnego. Leki na bazie lidokainy są dobre w łagodzeniu bólu w miejscu wkłucia i ruchu igły biopsyjnej. Bolesność po wykonaniu badania utrzymuje się przez 3 dni w okolicy odbytnicy, cewki moczowej, pachwiny. Ponadto oprócz głównego leczenia przepisywane są leki zmniejszające możliwość wystąpienia hemoroidów i zapalenia cewki moczowej.

Rekonwalescencja po biopsji gruczołu krokowego

Polega na przestrzeganiu zasad żywieniowych, które pomogą dostarczyć organizmowi pożytecznych składników. Główny skład diety powinien być bogaty w pokarm białkowy do regeneracji komórek, węglowodany dla zwiększenia energii i wydolności organizmu. Pokarmy do pracy przewodu pokarmowego przywracają mikroflorę i nie obciążają jelit. Są to gryka, jęczmień, płatki owsiane, produkty mleczne, kompot z suszonych owoców, warzywa. Pokarmy, które przyczyniają się do zwiększonej produkcji gazów w jelitach, są nadal zakazane – woda gazowana, rośliny strączkowe, słodycze, ciastka, czarny chleb, winogrona. Ogromne znaczenie w żywieniu ma stosowanie wystarczającej ilości płynu, co najmniej 2 litry dziennie. Woda wspomaga procesy metaboliczne, utrzymuje równowagę wodno-solną.

Aktywność seksualna po biopsji

W pierwszym tygodniu po biopsji gruczołu krokowego mężczyznom zaleca się powstrzymanie się od stosunku płciowego, ponieważ wysiłek fizyczny może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie narządów moczowo-płciowych po interwencji i niektórych uszkodzeniach narządów wewnętrznych. Po okresie rehabilitacji (po każdej metodzie biopsji jest inaczej) można rozpocząć normalny tryb życia. Aktywność seksualna w momencie abstynencji od seksu po biopsji nie zmienia się i mężczyzna zaczyna prowadzić takie samo życie seksualne.

 

 

Leave a Reply