Viagra

Nie ma złego orgazmu, orgazmu niedoskonałego, orgazmu nieidealnego. Każdy jest ważny, wartościowy i piękny. Seksuolodzy spierają ię czy istnieje kilka ich rodzajów, czy też jest jeden, ale osiągany różnymi drogami. Wynika z zaszłości historycznych, które niosą na plecach osiągnięcia Zygmunta Freuda (a ten nie bał się głosić dosyć kontrowersyjnych obecnie poglądów dotyczących orgazmu). Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszej klasyfikacji.

Orgazm pochwowy

Jego osiągnięcie ”zapewnia” penetracja, a więc stymulacja członkiem (ew. zabawką erotyczną) pochwy (warg sromowych) i/lub ścianek macicy. Należy do jednej z najdoskonalszych form spełnienia, zwłaszcza jeżeli oboje partnerów osiągnie orgazm podczas stosunku jednocześnie.

Orgazm typowy

Typowy orgazm to moment szczytowania w ostatniej fazie seksu. U kobiet objawia się serią skurczy macicy, przyśpieszeniem tętna, prężeniem całego ciała i pochodzić może niekoniecznie ze stymulacji określonego obszaru ciała, gdyż skupia si na rozkoszy jako takiej. U mężczyzn zwykle łączy się z wytryskiem. Nie każdy bowiem wie, iż wytrysk nie jest równoznaczny z osiągnięciem satysfakcji, jednak u zdrowego partnera te dwa fakty następują w tym samym momencie.

Orgazm łechtaczkowy

Do najprostszych i najszybszych do osiągnięcia orgazmów jest ten, za który odpowiada łechtaczka. Ten (wydawałoby się) niewielki narząd widziany jako nieznaczny groszek powyżej pochwy w istocie sięga kilku centymetrów w głąb ciała, a na jej powierzchni znajduje się dwa razy więcej zakończeń nerwowych niż na całym penisie. U sporej większości kobiet jedynie pieszczenie łechtaczki pozwala na szczytowanie i osiągniecie najbardziej intensywnych i różnorodnych doznań.

Orgazm sutkowy

Jak sama nazwa sugeruje, osiągnąć go udaje się w wyniku pieszczot kierowanych ku piersiom. Choć wydaje się to stosunkowo proste, to stymulacja sutków, czyli rejonu niezwykle wrażliwego, może wywołać oprócz przyjemności także rozdrażnienie, czy nawet ból. Niech wskazówką będzie fakt, iż piersi lepiej reagują na stopniowanie przyjemności, które pozwala przyzwyczaić się do dotyku. Orgazm ten możliwy jest także u mężczyzn, choć ten obszar u panów jest znacznie mniej czuły.

Orgazm wyobrażeniowy

Niektórzy mają zdolność osiągnięcia orgazmu bez stymulacji bezpośredniej. Oczywiście ingerencja taka może zachodzić i przyjąć formę masturbacji, jednak orgazm wyobrażeniowy (psychogenny) możliwy jest na drodze fantazjowania, a więc wyobrażania sobie określonych treści. Odczucia mu towarzyszące odzwierciedlają reakcje typowe dla klasycznego stosunku seksualnego.

Orgazm nocny

Istnieje odmiana orgazmu, który znajduje się niejako poza świadomością osoby, która go osiąga. Odbywa się samoistnie w trakcie snu (lub ewentualnie w półśnie) i stanowi całkowicie naturalną reakcję fizjologiczną. Mówi się, iż jest skutkiem niezaspokojenia seksualnego i wysokim libido. Zarówno polucja, jak i damski orgazm nocny dotyczy osób w każdym wieku i najczęściej tych świadomych własnych potrzeb.

Orgazm wielokrotny

Jeden orgazm to już dużo, a kilka…? Według statystyk jedna trzecia kobiet jest w stanie kilkukrotnie podczas jednego stosunku szczytować. Zależne jest to od poziomu libido, predyspozycji psychoseksualnych, świadomości własnego ciała. Dla mężczyzn jest to przyjemność raczej niedostępna (ale nie niemożliwa), ze względu na długi czas regeneracji po wytrysku.

Orgazm tantryczny

Technika przeżywanie rozkoszy wywodząca się z filozofii schodu dla wielu jest okazją do osiągnięcia możliwie najlepszej bliskości między partnerami. Ten długi, niemal mistyczny rytuał polega na nawet godzinnej grze wstępnej, początkowo delikatnych pieszczotach, które z czasem intensyfikują się. Taka długotrwała gra erotyczna, w której dawkuje się przyjemności, prowadzi do pełnego ekstazy i znacznie intensywniejszego niż w innej formie seksu orgazmu.

Orgazm bolesny

Chociaż orgazm należy do zdecydowanie przyjemny moment, to z różnych powodów należy do przeżyć bolesnych. U kobiet uczucie kłucia, pieczenia, ściskania, rozrywania w okolicach narządów rozrodczych i miednicy powinny być zawsze sygnałem do reagowania. Czasami odczucia te wywołują zmiany w budowie narządów rodnych (poród lub zabiegi operacyjne), zmiany hormonalne, menopauza, mięśniaki macicy, stosowanie spirali domacicznej, nadwrażliwość łechtaczki. Mężczyzn rzadziej dotyka orgazm bolesny, nie jest jednak wykluczony; pojawia się z powodu zmian chorobowych w obrębie krocza: stulejka, infekcje, choroba Peyronyego.

 

Leave a Reply